5/5 - (1 vote)

Autor: Marek Drewniak


Własnoręczna budowa schodów drewnianych

Budownictwo niskie, jeśli chodzi o budynki mieszkalne, obejmuje budowę budynków o co najmniej dwóch poziomach. Dlatego przejście na piętro nie obejdzie się bez schodów wewnętrznych. Zakup gotowego zestawu wraz z montażem będzie, po pierwsze, dość kosztowny, a po drugie, przed instalacją musi zostać dostosowany do konkretnego pomieszczenia lub przebudowany (przeprojektowany). A to dodatkowy koszt i czas.

Spis treści:

Zamów elementy do budowy schodów

Elementy do własnoręcznej budowy schodów drewnianych zamówisz w naszej stolarni. Kliknij na link: https://www.stolarstwo-krawczyk.pl/cennik/ w celu zakupu stopni do schodów drewnianych w firmie Krawczyk. Nasze stopnice do schodów drewnianych docenili już klienci z Zabrza, Gliwic, Tarnowskich Gór, Bytomia i innych miast aglomeracji Śląskiej. 

W większości przypadków bardziej odpowiednie jest wykonanie schodów na piętro własnymi rękami, zwłaszcza że pod względem czasu będzie to mniej więcej tyle samo. Najprostszą i najtańszą opcją są konstrukcje drewniane. W tym artykule szczegółowo wyjaśnimy wszystkie niuanse wyboru drewna i cechy ich montażu.

Samodzielne układanie schodów drewnianych może być korzystne z kilku powodów:

 • Oszczędność kosztów: Zatrudnienie specjalisty do montażu schodów drewnianych może być kosztowne, więc samodzielne wykonanie tej pracy może zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy.
 • Satysfakcja z wykonanej pracy: Montaż schodów drewnianych może być satysfakcjonujący i dać poczucie spełnienia z wykonanej pracy.
 • Dostosowanie do swoich potrzeb: Jeśli samemu układasz schody, masz pełną kontrolę nad projektem i możesz dostosować schody do swoich potrzeb i preferencji.
 • Lepsze zrozumienie konstrukcji: Przy samodzielnym układaniu schodów drewnianych, można lepiej zrozumieć ich konstrukcję i sposoby, w jakie są one zbudowane.
 • Możliwość personalizacji: Podczas samodzielnego układania schodów drewnianych, można je personalizować i dostosować do swojego stylu i gustu.

Jeśli chodzi o domy prywatne, powszechnie używane są dwa projekty – schody kręcone i schody środkowe. Pierwsza opcja jest dość skomplikowana i jest mało prawdopodobne, że będzie można ją wdrożyć własnymi rękami bez praktycznych umiejętności i doświadczenia w tej dziedzinie. Będziesz musiał wykonać konkretne obliczenia inżynierskie, co oznacza, że ​​przynajmniej na tym etapie przygotowań nie obejdziesz się bez fachowej pomocy, podobnie jak w przypadku składania mebli z paczek. Koncentrowanie się tylko na schematach internetowych nie jest całkowicie poprawne. Nie uwzględniają specyfiki konkretnej konstrukcji, więc na pewno będą musiały zostać przetworzone z uwzględnieniem jej wymiarów, cech układu i wielu innych czynników. A sama instalacja spiralnych schodów, zwłaszcza drewnianych, nie jest prostym procesem.

Własnoręczna budowa schodów drewnianych stopnice do schodow krawczyk stopnie schody 21
stopnice do schodów krawczyk stopnie schody

Optymalnym rozwiązaniem do samodzielnego montażu są schody drewniane o średnim biegu . W zależności od wysokości lokalu na piętrze mogą występować jedno lub dwa przęsła (konstrukcja obrotowa).

Jednak w szczegółach nawet całkowicie identyczne schody mogą się znacznie różnić. Łatwo to wytłumaczyć faktem, że gotowanie własnymi rękami oznacza element kreatywności. Ponieważ wszystkie domy prywatne różnią się pod różnymi względami (wymiary, wysokości sufitu, układ, zawartość wewnętrzna, system ogrzewania), przestrzeganie jednego standardu jest beznadziejnym biznesem. Nawiasem mówiąc, autor już zwrócił na to uwagę czytelnika. Dlatego poniżej znajdują się tylko ogólne zalecenia, które pomogą ci poprawnie sporządzić rysunek drewnianej klatki schodowej, biorąc pod uwagę wszystkie cechy konstrukcji, i zainstalować ją na miejscu.

Informacje ogólne dotyczące budowy drewnianych schodów

Istnieje kilka możliwości wykonania środkowego biegu schodów. Ich główne odmiany pokazano na poniższych zdjęciach. Łatwo jest zdecydować, którą modyfikację wybrać do zainstalowania własnymi rękami, znając wszystkie cechy domu i pomieszczeń pierwszego i drugiego piętra.

Własnoręczna budowa schodów drewnianych ciemne stopnice do schodow Gliwice
ciemne stopnice do schodów Gliwice

Przygotowanie materiałów do wykonania drewnianych schodów

Wybierając rodzaj drewna, jeśli stawiasz na rozsądną kombinację jakości / ceny, zaleca się preferowanie stopnice z sosny lub modrzewia. Ten ostatni jest jeszcze lepszy, ponieważ jest mniej podatny na gnicie. Ponadto, w miarę wchłaniania płynu, staje się on tylko silniejszy. Ponieważ każdy salon z pewnością będzie miał parę, jest to więcej niż istotne, zwłaszcza jeśli w sąsiednim pomieszczeniu znajduje się kuchnia. Wszystkie inne gatunki – cedr, dąb i wiele innych – raczej nie będą wyborem na schody drewniane.
Trwałość konstrukcji w dużej mierze zależy od stopnia wysuszenia drewna. Jeśli drewno nie zostanie wystarczająco przetworzone pod tym względem, takie schody „poprowadzi” dość szybko. Suszenie desek własnymi rękami to żmudny i skomplikowany proces. Będziesz potrzebować nie tylko miejsca do ich przechowywania, ale także znajomości wszystkich cech metodologii. Będziesz musiał zapewnić stabilność temperatury, wysokiej jakości wentylację itp. Wniosek jest jednoznaczny – nie zaleca się oszczędzania na materiale schodów drewnianych. Oznacza to, że jeśli kupujesz deski, to tylko wysoki stopień suszenia, chociaż są one droższe.

Rodzaje schodów drewnianych

Aby wybrać projekt schodów drewnianych, który będzie jak najbardziej harmonijnie wpasowywał się w przestrzeń, proponujemy zapoznać się z głównymi rodzajami schodów drewnianych do domu.

 • maszerujące schody – To klasyczny i najprostszy projekt, składający się z oddzielnych marszów – prostych lub spiralnych. Prawdą jest, że schody w połowie biegu rzadko są wykonane w całości z drewna. Często ich podstawa jest betonowa, a balustrady i stopnie drewniane.
 • Schody wspornikowe – wygląda bardziej oryginalnie, a jej konstrukcja sprawia wrażenie „latania w powietrzu”. Takie schody nie mają masywnych poręczy, nie mają statycznej podstawy. Stopnie mocowane są do ściany nośnej za pomocą kotew, co zapewnia ich wytrzymałość i absolutne bezpieczeństwo użytkowania.
 • Spiralne schody oszczędzają miejsce i są idealne do małego pokoju. Należy jednak pamiętać, że nie jest to najwygodniejsza opcja w działaniu. Podczas instalowania spiralnych schodów zaleca się wybór mocnych poręczy, a także szorstką powierzchnię stopni. Jeśli pozwala na to miejsce, w jego projekcie można uwzględnić elementy marszowe: dzięki temu korzystanie ze schodów będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze.
 • Schody kręgosłupa składają się z oddzielnych, połączonych ze sobą elementów. Ten projekt przypomina układankę i można go ułożyć w prawie dowolny kształt. Wizualnie takie schody wyglądają na lekkie i przestronne, a przy tym są wygodne, trwałe i niezawodne.

Zrób to sam montaż schodów drewnianych.

Nowoczesny dom prywatny jest koniecznie wyposażony w schody do poruszania się na wyższe piętra lub na poddasze, a zwykłe schody nie są tutaj odpowiednia. Konieczne jest stworzenie czegoś bardziej niezawodnego i trwałego. Na przykład schody wykonane z litego drewna. Schody drewniane wykonane własnymi rękami będą wymagały szczególnej troski na wszystkich etapach ich produkcji.

Przygotuj schemat konstrukcji schodów

Montaż schodów drewnianych na betonie wymaga dokładnego planowania i precyzyjnego wykonania. Zacznij od zmierzenia całkowitej wysokości od podłogi na dole do podłogi na górze, aby określić liczbę stopni, dzieląc tę wysokość przez typową wysokość stopnia, która wynosi zazwyczaj około 18-20 cm. Standardowa głębokość stopnia to około 25-30 cm, a szerokość schodów powinna wynosić około 80-100 cm.

Następnie stwórz rysunek techniczny schodów, uwzględniając wszystkie wymiary, w tym stopnie, podstopnice (jeśli będą używane), oraz konstrukcję nośną. Wybierz jakość i rodzaj drewna, pamiętając o jego zabezpieczeniu przed wilgocią i szkodnikami. Jeśli beton, na którym będą opierać się schody, nie jest jeszcze przygotowany, należy zrobić odpowiednie fundamenty. Zainstaluj kotwy w betonie, które posłużą do przymocowania konstrukcji nośnej schodów.

Głównymi elementami nośnymi schodów są stringery, które należy wyciąć zgodnie z zaplanowanym kształtem stopni i przymocować do kotew w betonie. Przytnij deski stopni do odpowiedniej długości i szerokości, a jeśli decydujesz się na użycie podstopnic, przytnij i zamontuj je między stringerami. Przymocuj stopnie i podstopnice do stringerów, używając wkrętów.

Własnoręczna budowa schodów drewnianych klasyczne proste schody schemat
klasyczne proste schody – schemat
Własnoręczna budowa schodów drewnianych klasyczne proste schody schematy
klasyczne proste schody – schematy

Po montażu stopni i podstopnic, wypełnij wszelkie nierówności i szpachluj śruby, a następnie wyszlifuj drewno. Zabezpiecz drewno lakierem, olejem lub farbą. Rozważ montaż poręczy dla dodatkowego bezpieczeństwa i zastosuj taśmy antypoślizgowe na stopniach.

Do montażu będziesz potrzebować narzędzi takich jak miarka, poziomica, piła (ręczna lub elektryczna), wiertarka, śruby, wkręty, kotwy, drewno, lakier/farba, szpachlówka. Bądź bardzo dokładny przy mierzeniu i cięciu, ponieważ błędy mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i wygląd schodów. Jeśli nie masz doświadczenia w budowie schodów, rozważ konsultację z fachowcem. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc upewnij się, że wszystkie elementy są solidnie zamontowane i stabilne.

Zalety samodzielnego składania schodów drewnianych

Drewno to najbardziej przyjazny dla środowiska i łatwy w obróbce materiał, który nie wymaga specjalnych umiejętności obróbki. Może być stosowany zarówno wewnątrz mieszkania, jak i na werandzie domu. Schody na metalowej ramie są uważane za znacznie bardziej niezawodne, ale nie będziemy o nich teraz rozmawiać.

Konstrukcje całkowicie drewniane, które można montować jako konstruktor, mają następujące zalety:

 • rozsądna cena;
 • dostępność materiałów;
 • łatwe przetwarzanie.

Najpopularniejszym materiałem jest sosna. Jest to niedrogie drewno iglaste, idealne dla początkujących. Wadą sosny jest miękkość tekstury, dzięki której struktura może zacząć ciemnieć podczas pracy, a stopnie mogą skrzypieć, jeśli niezbędna obróbka drewna lub weranda z podobnych materiałów nie zostanie przeprowadzona przed rozpoczęciem budowy.

Własnoręczna budowa schodów drewnianych stopnice do schodow krawczyk stopnie schody 24
stopnice do schodów krawczyk stopnie schody

Budując bardziej niezawodną, ​​piękną i trwałą klatkę schodową, lepiej jest stosować drogie odmiany. Schody wykonane z litego buku, dębu lub modrzewia mają unikalną strukturę i zwiększoną odporność na ścieranie dzięki gęstości tego materiału. Jedyną wadą tych odmian jest wysoka cena.

5/5 - (1 vote)

Autor: Marek Drewniak


5/5 - (1 vote)

Autor: Marek Drewniak