5/5 - (1 vote)

Autor: Marek Drewniak


Schody wewnętrzne, elementy projektu

Schody wewnętrzne, element projektu: jak je zbudować i jaki model wybrać.

Schody wewnętrzne są nie tylko nieodzownym elementem budynków wielokondygnacyjnych, ale także ważnym elementem wystroju. Z jedną lub kilkoma rampami, ze stopniami zespolonymi lub podpierającymi, spiralnymi lub prostymi, o mniejszym lub większym nachyleniu, schody decydują o ostatecznym wyglądzie Twojego domu. Materiały konstrukcyjne schodów są zróżnicowane, podobnie jak modele, więc nie będzie Ci trudno znaleźć coś odpowiedniego do stylu Twojego domu. Dowiedz się, jakie są elementy konstrukcyjne i rodzaje schodów i zainspiruj się naszymi pomysłami, aby wybrać idealny projekt do wnętrza Twojego domu.

Spis treści:

Rola praktyczna i rola estetyczna schodów wewnętrznych

Główną rolą schodów wewnętrznych jest połączenie dwóch poziomów budynku. Jeśli mówimy o biurowcach lub budynkach zamkniętych, rolę można rozszerzyć o możliwość ewakuacji w przypadku pożaru, ale także o możliwość transportu określonych towarów.

Klatka schodowa, element wystroju wnętrz

Bardzo ważny jest wygląd wewnętrznej klatki schodowej w domu. Musi pasować do stylu dekoracji domu i idealnie wpasowywać się w wystrój , a nawet go upiększać. Materiały, rodzaj konstrukcji i model klatki schodowej będą zgodne z pozostałymi elementami dekoracyjnymi.

Schody wewnętrzne, elementy projektu stopnice do schodow krawczyk stopnie schody 6 1024x768 1
stopnice do schodów krawczyk

Rozszerzenie użyteczności: schody wewnętrzne i schowki?

​​​​​​​​Schody wewnętrzne mogą być bardziej praktyczne niż sobie wyobrażasz, jeśli zbudujesz je w taki sposób, aby można je było wykorzystać również jako miejsca do przechowywania. Masz na to dwie możliwości:

 • Schody w formie szuflad – możesz na nich przechowywać małe i średnie przedmioty, rzeczy, które normalnie umieściłbyś w komodzie łóżka lub w komodzie .
 • Przekształcenie miejsca pod schodami w magazynek – jeśli chcesz zbudować klasyczną klatkę schodową, z pojedynczą rampą o regularnym nachyleniu, możesz wykorzystać przestrzeń pod nią zamieniając ją na szafkę z półkami lub szufladami, szafkę na buty a nawet biblioteka.

Rodzaje schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne można podzielić ze względu na materiały, z których są wykonane oraz ze względu na ich kształt. Odkryj w skrócie, na czym polega każdy rodzaj schodów i zainspiruj się naszymi rekomendacjami.

Klasyfikacja schodów według materiałów, z których są wykonane

 • Schody drewniane mogą wpasować się w klasyczny design lub zdefiniować współczesny. Możesz zdecydować się na odcień zbliżony do mebli czy parkietu , ale również na akcent kolorystyczny, który podkreśli wystrój.
 • Schody betonowe są bardzo trwałe i wytrzymują intensywny ruch. Możesz je pomalować, możesz pokryć górną część stopni innymi materiałami lub wykończyć je tak, aby idealnie pasowały do ​​industrialnego wzoru.
 • Schody z kamienia naturalnego są bardzo wytrzymałe i trwałe oraz mają elegancki i okazały wygląd. Nadają się do domów o konserwatywnym wystroju i mebli wykonanych z naturalnych materiałów, takie jak produkuje By – Stone. Paleta kolorów jest dość zróżnicowana, ale koszty są wyższe niż w przypadku innych materiałów.
 • Schody kute z drewna warstwowego lub materiałów litych mogą być wykonane w wielu modelach. Podobnie jak w przypadku drewna masz tę zaletę, że możesz również wybrać balustradę z tego samego materiału. Ich kolorystyka jest łatwa do dopasowania i wkomponowania w wystrój, a kontury odbiegają od wyrazistego stylu klasycznego po minimalistyczny.
 • Schody ze stali nierdzewnej lub stali doskonale sprawdzą się we wnętrzach zaprojektowanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Możesz zdecydować się tylko na konstrukcje nośne i balustrady wykonane z metalu lub możesz również wybrać stopnie wykonane z tego samego materiału.
 • Schody ze szkła bezpiecznego są zwykle nośne lub wspierane przez wytrzymałą metalową ramę. Ich ultranowoczesny wygląd pasuje do współczesnych, nawet zaawansowanych technologicznie przestrzeni. Ważną ich cechą jest to, że można je oświetlić za pomocą specjalnych diod LED.
 • Można również budować schody z mieszanych materiałów , aby zoptymalizować parametry wytrzymałościowe i konstrukcyjne. Najczęściej spotykane kombinacje to beton i drewno, kute żelazo lub stal nierdzewna i szkło, beton i kamień naturalny, beton i piaskowiec.

Bezpieczne schody do wyjścia na dach

Wyłazy dachowe są niezbędnym elementem systemów dachowych, które zapewniają bezpieczeństwo oraz funkcjonalność wyjścia na dach. Klapy dachowe można instalować na płaskich powierzchniach dachu, z maksymalnym nachyleniem wynoszącym 30 stopni. Ważne jest, aby włazy dachowe były lekkie, łatwe w obsłudze, odporne na ogień i wybuchy. W niektórych sytuacjach, takich jak zakłady chemiczne, właz musi być wykonany ze specjalnych materiałów, np. stali nierdzewnej lub miedzi. Firma Gulajski specjalizuje się w produkcji wyłazów dachowych wyposażonych w bezpieczne schody, które zapewniają komfortowy i pewny dostęp na dach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i dbałości o detale, wyłazy dachowe produkowane przez Firmę Gulajski gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa oraz funkcjonalności.

Klasyfikacja schodów według ich kształtu

 • Schody proste z pojedynczą rampą są idealne do wąskich przestrzeni i korytarzy, ponieważ są najbardziej ergonomiczne.
 • Schody z dwiema rampami, ustawione pod kątem 90 ° , są używane na wyższych kondygnacjach lub jeśli chcesz, aby nachylenie było mniejsze.
 • Schody z 2 lub 3 rampami w kształcie litery U służą do węższych przejść między dwoma lub więcej piętrami.
 • Schody z kilkoma rampami nadają się do dużych przestrzeni, jeśli chcesz, aby klatka schodowa miała kilka miejsc docelowych.
 • Schody łukowe mają niepowtarzalny i elegancki wygląd i mogą mieć jedną lub więcej ramp.
 • Schody okrągłe zajmują bardzo mało miejsca, ze względu na ich niemal pionowy układ. Również schody wewnętrzne w formie spirali mogą poprawić estetykę wystroju wnętrza.

Podstawowe zasady budowy klatki schodowej

Budując wewnętrzną klatkę schodową, musisz wziąć pod uwagę ruch, jakim będzie ona poddawana, przestrzeń, którą masz do dyspozycji, komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Oto kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać.

​​Wymiarowanie schodów wewnętrznych

 • Użyj linijki, aby zmierzyć wysokość od podłogi pierwszego poziomu do sufitu drugiego.
 • Określa wysokość kroków licznika; jest to zwykle od 15 do 17,5 cm.
 • Podziel wysokość między dwiema kondygnacjami przez wybraną wysokość przeciwschodków, aby określić liczbę stopni schodowych. Jeśli nie jest to liczba całkowita, dostosuj wysokość przeciwstopnia, aby uzyskać żądaną liczbę kroków; na przykład, jeśli wynik dzielenia wynosi 10,5, będziesz mógł dostosować tak, aby uzyskać końcową liczbę 10 lub 11 kroków.
 • Określ długość kroków, biorąc pod uwagę, że zwykła wartość to 25 cm.
 • Odejmij jedną jednostkę od całkowitej liczby stopni i pomnóż otrzymaną liczbę przez długość stopnia, aby obliczyć całkowitą długość schodów.
 • Odejmij wysokość kontrstopnia od całkowitej wysokości między dwoma piętrami, aby określić położenie pierwszego stopnia. Znajdź pozycję drugiego stopnia, odejmując wysokość kontuaru od odległości od podłogi pierwszego piętra do pierwszego stopnia i kontynuuj w ten sposób symulując położenie każdego stopnia.

Komfort użytkowania

 • Szerokość schodów wewnętrznych do domów musi wynosić co najmniej 90 cm, chociaż ta wartość jest zwykle stosowana dla schodów drugorzędnych. Średnia wartość sięga 105 cm, ale to nie znaczy, że nie można zdecydować się na szerszą drabinę, jeśli pozwala na to miejsce.
 • Odległość między stopniami ( stopnicami ) lub wysokość kontr-stopni wynosi zwykle od 15 do 17,5 cm. Pamiętaj, że maksymalna liczba stopni na piętrze domu to 16.
 • Głębokość stopnia lub jego długość to około 25 cm.

Bezpieczeństwo użytkowania

Ze względu na ich wieloletnie użytkowanie oraz siłę, na jaką będą narażone.

 • Optymalny odstęp dodawania między dwukrotną wysokością stopnia a jego długością (2h + L) wynosi 62-64 cm, według architekta Jacques-Francois Blondela, znanego z tej formuły, która nosi jego imię. Dla większego bezpieczeństwa dla dzieci wzór na wielkość stopni jest taki sam, 2h + l, ale optymalny zasięg spada do 58-60 cm.
 • Średnie nachylenie to 30-35°, ale w przypadku specjalnej konfiguracji może osiągnąć nawet 65°.
 • Balustrada jest ważnym elementem bezpieczeństwa. Jest montowany na wysokości od 80 do 110 cm i służy zarówno do podparcia, jak i do zapobiegania ewentualnemu bocznemu upadkowi. Balustrada może być elementem litym, np. murowanym , ale może też składać się z tralek (słupków pionowych) z zamknięciem lub bez.
 • Poręcz jest elementem montowanym nad balustradami i attykami, ale jako dodatkowe zabezpieczenie można ją również zamontować na ścianie naprzeciw balustrady, na tej samej wysokości. Pełni rolę wspierającą i jest bardzo przydatna zwłaszcza dla osób starszych lub dzieci.
 • Adhezja stopni jest kolejnym kryterium bezpieczeństwa. Jeśli jest optymalna do schodów murowanych, do szklanych, polerowany kamień naturalny lub gres porcelanowy można ulepszyć za pomocą listew antypoślizgowych na schody.
Schody wewnętrzne, elementy projektu schody ciemne Pyskowice 1024x768 1
stopnice schodowe ceny

Jak zrobić wewnętrzne drewniane schody

Aby samodzielnie zbudować wewnętrzną klatkę schodową, powinieneś wiedzieć: elementy klatki schodowej, jak je zaprojektować lub wykonać plan, jak obliczyć wymagane materiały, jakie produkty i narzędzia są zalecane, jakie są etapy budowy i jak może wykonać ostatnie poprawki.

Elementy schodów

 • Klatka schodowa to miejsce ograniczone murami wokół klatki schodowej.
 • Chociaż ogólnie nazywamy je „schodami”, w rzeczywistości są to zestaw składający się ze stopni (część pozioma, po której chodzimy) i kontr-kroków (pionowa strona pomiędzy dwoma stopniami). Kontr-schodów może brakować w przypadku schodów podwieszanych.
 • Podbicie i podbicie reprezentują odpowiednio dolną i górną rampę rzeczywistej klatki schodowej.
 • Balustrada lub parapet stanowi boczne zabezpieczenie stopni. Jest on chroniony w górnej części przez rękę do biegania , zaprojektowaną tak, aby wspierać podczas wchodzenia lub schodzenia.
 • Platforma to płaska część łącząca dwie rampy, przeznaczona do odpoczynku.
 • Elementem podpierającym stopnie jest belka ramowa ułożona bocznie lub centralnie.

Projekt schodów

Wymiarowanie klatki schodowej odbywa się według wcześniej wymienionych obliczeń. Oprócz tego konieczne będzie zaprojektowanie balustrady; w tym przypadku wystarczy ustalić odległość między tralkami i ich wysokość.

Wybierzesz rodzaj kroków przeciwnych, które chcesz. Środki zaradcze mogą być:

 • prosty – pod kątem 90°
 • z krokami
 • z strzemiączkiem – stopnie posiadają wysunięcie poza kontrstopnię,
 • skośne – stosuje się je zwykle w przypadku większego pochylenia schodów
 • fara antytrepeta.
5/5 - (1 vote)

Autor: Marek Drewniak


5/5 - (1 vote)

Autor: Marek Drewniak